Pogosta vprašanja - priporočamo
Kaj storiti, ko izveste, da je vaš dolžnik v stečajnem postopku?
Predlagamo, da v primeru, ko je dolžnik, do katerega imate odprte terjatve, v stečajnem postopku, te terjatve prijavite na sodišču, ki vodi postopek. V kolikor terjatev ne prijavite v rokih lahko le-te propadejo in niso nikoli poplačane iz morebitne stečajne mase, prav tako ne morete uveljaviti vračila DDV.
Kaj se zgodi, če zamudite 3-mesečni rok za prijavo terjatev v stečajnem postopku?
Prijava terjatev v stečajno maso je možna le v zakonskem roku, ki je 3 mesecev od objave datuma o začetku stečajnega postopka na spletni strani AJPES-a. Če zamudite rok za prijavo terjatve, izgubite pravico sodelovati v stečajnem postopku (pomeni ne smete opravljati procesnih dejanj), predvsem izgubite pravico do poplačila. Posebnosti glede prijave se nanašajo na prijave ločitvenih in izločitvenih pravic ter v primerih prijav terjatev v osebnih stečajnih postopkih.
Ali imam še kakšne stroške glede prijave terjatve v stečaju?
NE, razen plačila našega nadomestila, nimate glede prijave v stečaju drugih stroškov. S spremembo zakona o sodnih taksah namreč od 1.1.2011, upniku pri prijavi svojih terjatev, ni več potrebno plačati sodne takse.
Dolžnik je bil predhodno v prisilni poravnavi in ste svoje terjatve že prijavili v postopku prisilne poravnave. Ali jih morate prijaviti tudi v stečaju?
NE. V kolikor ste terjatve že prijavili v postopku prisilne poravnave, ki pa ni bila uspešna, vam ni potrebno ponovno opraviti prijave v stečajno maso. Terjatve pa morate prijaviti, če jih pred samim stečajnim postopkom še niste prijavili v prisilni poravnavi.
Katere terjatve so prednostne terjatve?
Prednostne terjatve so naslednje nezavarovane terjatve:
- Plače in nadomestila plač za zadnje tri mesece pred začetkom postopka zaradi insolventnosti;
- Odškodnine za poškodbe, ki so povezane z delom pri dolžniku, in poklicne bolezni;
- Neizplačane odpravnine za prenehanje delovnega razmerja pred začetkom stečajnega postopka, ki zaposlenim pripadajo po zakonu, ki ureja delovna razmerja, vendar največ v višini odpravnine, določene za delavca, ki mu delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov;
- Plače in nadomestila plač delavcem, katerih delo zaradi začetka stečajnega postopka postane nepotrebno, za obdobje od začetka stečajnega postopka do poteka odpovednega roka;
- Odpravnine delavcem, ki jim je upravitelj odpovedal pogodbo o zaposlitvi, ker je njihovo delo zaradi začetka stečajnega postopka ali med postopkom postalo nepotrebno ter
- Davki in prispevki, ki jih mora izplačevalec obračunati ali plačati hkrati z izplačili iz 1., 3., 4. in 5. točke tega odstavka.
Ali boste zagotovo dobili poplačilo terjatev iz stečajne mase?
Žal ni zagotovila. V kolikor svoje terjatve prijavite v stečajno maso, vendar pa iz stečajne mase niste poplačani, se vam te terjatve štejejo kot davčno priznan odhodek (21. člen, 6. odstavek Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb), pri čemer morajo biti priznane s strani upravitelja. Opozorilo: neplačane terjatve štejejo kot odhodek le, če terjatve predhodno prijavite v stečajno maso!
Kakšno je obdobje izpodbojnosti pravnih dejanj stečajnega dolžnika?
Če je stečajni dolžnik sklenil ali izvedel kakšen posel, se lahko pravni posli in/ali druga pravna dejanja v obdobju zadnjih 12 mesecev pred uvedbo stečajnega postopka tudi izpodbijajo. Zakon sicer predvideva več situacij glede izpodbojnosti.
Imate še kakšno vprašanje? Brez zadržkov nas pokličite!
Converta d.o.o., družba za finančne rešitve, Ulica Jožeta Jame 12, 1000 Ljubljana, Slovenija
+386 (0) 59 077 085 / [email protected] / www.converta.si
+386 (0) 59 077 085 / [email protected] / www.converta.si